Βοηθος Προπονητη: ΝΙΚΕΣ-32 / ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ-10 / ΗΤΤΕΣ-19
Προπονητης: ΝΙΚΕΣ-86 / ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ-18 / ΗΤΤΕΣ-42

Email : pzapartidis@yahoo.com

7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΕΠΣ ΕΒΡΟΥ / Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΕΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΙΟΥ – ΑΛΕΞ : 1 - 1

ΠΩΣ ΧΕΙΡΙΣΤΗΚΑ ΤΟΥΣ ΠΑΙΚΤΕΣ ΤΗΣ 11ΑΔΑΣ ΣΤΗΝ 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

1) Αλλαγή στο ημίχρονο τον κεντρικό αμυντικό (Ανδρονικίδη Σ.), με επιθετικό (Κουρούδη Α.), λόγω κακής εμφάνισης. Εσωτερική αλλαγή ο επιθετικός που έπαιζε ώς εκείνη τη στιγμή (Ράλλης Α. - κατ΄ ανάγκη ελλείψη επιθετικών), έπαιξε κεντρικός αμυντικός.
2) Αλλαγή στο ημίχρονο το αμυντικό χάφ (Κουτσούλα Θ.), λόγω κούρασης, με αριστερό μπάκ (Μπάμνιος Α.). Εσωτερική αλλαγή τον πολυθεσίτη (Πετκίδη Γ. - αριστερό μπάκ ώς εκείνη τη στιγμή), έπαιξε αμυντικό χάφ.
3) Αλλαγή στο 65' τον αριστερό χάφ (Πρεπούδη Α.) λόγω κούρασης, με άλλο αριστερό χάφ (Δροσάκη Α.).
4) Εκτός 18αδας έμειναν οι Μπόγλου Η. και Σοφοτάσιος Δ., λόγω προπονητικής επιλογής.
5) Εκτός 18αδας έμειναν οι Λειβαδίτης Γ., Λάζος Α., Κελεσίδης Α. και Πουλιλιός Δ.,  λόγω τραυματισμών.
6) Οι υπόλοιποι παίκτες βρισκόταν στην 18αδα.

ΠΑΙΚΤΕΣ ΠΟΥ ΠΕΤΥΧΑΝ ΓΚΟΛ ΣΤΗΝ 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

1) ΚΟΥΡΟΥΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ – 1 ΓΚΟΛ
MVP ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ : ΚΟΥΡΟΥΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ / ΧΑΦ)

7) ΜΠΑΜΝΙΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ - 1

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΠΑΙΚΤΩΝ 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ (ΣΥΝΟΛΙΚΑ)

24) ΚΟΥΡΟΥΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ – 74'

ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΑ 7ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΟΣ ΜΟΥ (ΕΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΙΟΥ)

Το έβδομο παιχνίδι της ομάδας μου για το πρωταθλημα της ΕΠΣ Έβρου – Α΄ Τοπικό, διεξήχθη στο γηπεδό μας. Το γήπεδο ήταν σε καλή κατάσταση και οι καιρικές συνθήκες ιδανικές για μπάλα (ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ). Η ομάδα μου στήθηκε με το σύστημα 4 - 5 - 1, σε σχηματισμό 4 – 2 - 3 - 1. Η άμυνα έπαιξε ζώνη με κάλυψη χώρου χωρίς προσωπικά μαρκαρίσματα με δύο αμυντικά χάφ μπροστά τους. Το κέντρο έπαιζε με 3 άτομα στο μέγιστο πλάτος του γηπέδου σε ζώνη προσανατολισμένη στη μπάλα και κάλυψη απο τα 2 αμυντικά χαφ. Η επίθεση έπαιξε με 1 σε πλήρες βάθος και τους 3 κεντρικούς να πατάνε περιοχή. Σήμερα η ομάδα πρώτον δεν είχε επιθετικούς και έπαιξε με πειραματισμούς στη θέση του φόρ και δεύτερον παρότι έπαιξε με εκτεταμένο rotation, παρουσιάστηκε αρκετά κουρασμένη απο τον αγώνα Κυπέλλου της Τετάρτης (διάρκεια 130'). Αμυντικά βρεθήκαμε σε πολύ κακή ημέρα, με πολύ κακές αλληλοκαλύψεις και αργές αντιδράσεις, με συνέπεια ο αντίπαλος τις ελάχιστες φορές που μας απείλησε να κερδίσει ένα πέναλτι και παρολίγον να μας κλέψει το παιχνίδι στο τέλος του αγώνα (με τεράστια κλασική ευκαιρία). Μεσο- επιθετικά κυκλοφορήσαμε αρκετά την μπάλα, αλλά υπήρχαν και μεγάλα διαστήματα ανορθόδοξου τρόπου ανάπτυξης. Ωστόσο δημιουργήσαμε αρκετές ευκαιρίες, που χαρακτηρίστικαν απο κακά τελειώματα, όπως σε όλους τους αγώνες μας εώς τώρα. Οι αλλαγές στο ημίχρονο μας βοήθησαν με την φρεσκάδα τους, να πετύχουμε το γκόλ της ισοφάρισης και να πάρουμε την ισοπαλία. Το παιχνίδι συνολικά ήταν αμφίρροπο και το αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο (ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΙ – ΣΤΥΛ – ΤΑΚΤΙΚΕΣ). Οι παίκτες που ξεχώρισαν ήταν το αμυντικό χάφ (Μαλλιώρας Θ.), που με αστείρευτες δυνάμεις σταματούσε οποιαδήποτε απειλή και ο μεσοεπιθετικός (Κουρούδης Α.), που με την φρεσκάδα και ενέργεια του έδωσε στο 2ο ημίχρονο ώθηση στην ομάδα και κατάφερε με δικό του τέρμα να φέρει το παιχνίδι στην ισοπαλία (ΑΤΟΜΑ). Το επίπεδο φυσικής κατάστασης ήταν άριστο, σε συνάρτηση με τον αγώνα Κυπέλλου της Τετάρτης, που διήρκεσε τουλάχιστον 130΄ (ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ). Η συμπεριφορά της ομάδος ήταν κακή στην αρχή του παιχνιδιού, αφού μπήκε σχετικά χαλαρή και δέχτηκε εύκολο τέρμα απο πέναλτι που έδωσε στο 5', αλλά για μία φορά ακόμα απέδειξε οτι έχει αρχίσει να αποκτάει μέταλλο νικητή, αφού δεν άφησε το παιχνίδι στην τύχη και το πάλεψε πολύ πετυχαίνωντας με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου το τέρμα της ισοφάρισης και κυνηγώντας έπειτα το γκόλ της νίκης που τελικά δεν ήρθε. Η αντίδραση αυτή χαρακτηρίζεται θετική, διότι βρισκόμαστε σε 2ο σερί παιχνίδι πίσω στο σκόρ με τον ίδιο τρόπο (πέναλτι) και καταφέρνουμε πάλι να φέρουμε το παιχνίδι στα ίσα και να αναζητήσουμε αυτό που μας αναλογεί (ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ).